Jdi na obsah Jdi na menu

3. 8. 2016

Co skrývá tajemná Knihovna duší?

 

 knihovna-dusi.jpg

 

 

   Název:Knihovna duší

 

   Série: Sirotčinec slečny Peregrinové

 

   Autor: Ransom Riggs

 

   Nakladatelství: Jota

 

   Datum vydání: duben 2016

 

Stvůry unesly ze sirotčince většinu podivných dětí i s jejich ymbrinami. Zůstal jen šestnáctiletý Jacob Portman, Emma Bloomová, která umí ovládat oheň, a Adison McHenry, pes, co nosí brýle, má přebujelé ego, ale taky natolik dobrý čich, aby dokázal ztracené přátele vystopovat. Na této doslova podivné trojici závisí osud a životy všech ostatních.

Jacob s Emnou a Adisonem zjišťují, že jejich kamarádi jsou uvězněni v časové smyčce Ďáblova akru, nejšpinavějšího a nejnebezpečnějšího slumu ve viktoriánské Anglii. Vydávají se na sebevražednou misi, protože si uvědomují, jak malé šance mají proti mocným stvůrám a jejich netvorům. Pokud neuspějí, jejich přátele čeká osud horší než smrt.

Jacob objevuje svou zvláštní schopnost ovládat netvory. To ho ale víc děsí, než těší, tím spíš, že netuší, jak jeho schopnost funguje, a nemůže se na ni spolehnout. Také se seznámí s legendou o tajemné Knihovně duší, místě, kde se nacházejí duše podivných lidí. Vychází najevo, že to nemusí být pouze pohádka a že Jacob může mít s Knihovnou duší společného víc, než by se na první pohled zdálo.

knihovna-dusi---rec1.jpg

Ransom Riggs píše chytlavě, díky čemuž se kniha čte opravdu rychle, a to i přesto, že má pět set stran. I v závěrečném díle Sirotčince slečny Peregrinové vsadil na propracovaný příběh, trochu podivností, akci a nebezpečí. Ransom Riggs umí velmi dobře a sugestivně vytvořit temnější atmosféru, inspirovanou nejspíš tématem války, což předvedl už v Podivném městě. Právě to temnější ladění mně osobně ale dělalo problém a stalo se i důvodem, pro mi tahle série nepřirostla k srdci.

V románu nechybí ani lehký náznak romantické linky. Jacob a Emma sice vypadají stejně staří, ale Jacobovi je šestnáct, zatímco Emmě sto let. Kdyby Emma opustila časovou smyčku, rychle by zestárla a zemřela. Jacob touží s Emmou zůstat, jenže netuší, jestli dokáže opustit svou rodinu a všechno, co zná, a žít v časové smyčce s ostatními podivnými…

knihovna-dusi---rec2.jpg

Jediný větší problém, který jsem s Knihovnou duší měla, byly akční scény, protože ty autorovi nejdou. Nebezpečí a akce by vás měly připravit o dech a donutit se bát o život hlavních hrdinů. Akce v podání Ransoma Riggse ale působí nevěrohodně a naivně, asi jako americký béčkový akční film.

Knihovnu duší opět doplňují unikátní černobílé fotografie. Některé jsou opravdu bizarní, jiné už méně. Tentokrát jejich část tak úplně nekoresponduje s popisy v knize, alespoň však vidíme, jak pracuje autorova fantazie, který v nich očividně spatřil víc než já a nechal se jimi inspirovat.

Knihovna duší, potažmo celá série Sirotčinec slečny Peregrinové, není typickou young adult fantasy. Má zamotaný příběh, propracovaný styl, temnější atmosféru a neobsahuje klišé pro tento subžánr tolik typická. Proto by mohla zaujmout i starší čtenáře, kteří mají rádi trochu jiné (a trochu podivné) příběhy.

 

 

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář