Jdi na obsah Jdi na menu

28. 1. 2015

Dá se Beze snů přežít válka mezi polobohy?

 

 

beze-snu.jpg

 

 

  Název: Beze snů

  Série: Starcrossed

  Autor: Josephine Angelini

  Nakladatelství: CooBoo

  Datum vydání: říjen 2014 

 

Sedmnáctiletá Helen Hamiltonová patří k rase Následovníků, potomků bohů z řeckého pantheonu, kteří jsou od dob Trojské války pronásledováni bohyněmi pomsty Furiemi a nuceni se vzájemně zabíjet. Helen je ale také proroctvím předpovězený poutník v podsvětí a může konečně všem polobohům po tisíciletích zajistit mír.

 

Helen noc co noc putuje podsvětím ve snaze najít Furie a vykoupit rody Následovníků z nesmyslného kruhu krevní msty. Vyčerpání, úzkost a vážná zranění, co si odnesla z říše mrtvých, si vybírají krutou daň na jejím životě i psychice. Hubne, trpí nechutenstvím, stahuje se do sebe a odcizuje se svému otci i přátelům. Nemluvě o tom, že nebezpečí jí hrozí i v reálném životě, protože se ji snaží zabít znepřátelené rody polobohů.

 

beze-snu-rec1.jpg

 

Na klidu jí nepřidává ani komplikovaný milostný život. Helen a Lucas z mnoha důvodů nemohou být spolu. Teď to ale vypadá, že Lucas přešel od lásky rovnou k nenávisti, což Helen mate a zraňuje. Útěchu nachází až u Oriona, tajemného zachránce z podsvětí, s nímž se postupně stále více sbližuje.

 

Z postavy Helen se stala typická Mary Sue. Oplývá nadlidskou krásou, silou a rychlostí, zázračně se uzdravuje, umí létat, ovládá blesky a jako jediná z Následovníků dokáže sestoupit do říše mrtvých. Jako polobohyně má na trochu výjimečnosti právo, ale tady je těch superlativ a schopností prostě moc. Navíc Helen není přirozená kick-ass hrdinka, ale spíš typ mírné a sebevědomím neoplývající holky. Všechno dohromady čtenáři brání, aby si Helen doopravdy oblíbil.

 

beze-snu-rec2.jpg

 

Lucas, do něhož je Helen zamilovaná, je tentokrát upozaděn. Vinou ztroskotaného vztahu s Helen se z okouzlujícího kluka stal výbušný a zlostný protiva. Prostor tak dostal Orion, který s Helen sestupuje do podsvětí a společně čelí hrůzám a nebezpečí. Orion působí jako správný sympaťák, ale jeho charakter není propracovaný příliš do hloubky, takže ho čtenář nemůže doopravdy poznat. Sympatičtějšími postavami jsou Následníci Hektor, Jason a Ariadna i obyčejní smrtelníci Matt a Claire. Také jejich vzájemné přátelské i romantické vztahy působí mnohem zajímavěji a uvěřitelněji.

 

Josephnine Angelini píše čtivě a svižně, takže se kniha čte jedním dechem. V Beze snů není nouze o akci, souboje, překvapivé zvraty a odhalení, romantiku a nechybí ani trocha řecké mytologie. Díky tomu dokáže příběh čtenáře vtáhnout do děje už po prvních stránkách a nepustit ho, dokud ta jízda plná nebezpečí a polobohů neskončí. Slabinou knihy zůstává nevěrohodná a místy i nepříliš sympatická hlavní hrdinka a romantická linka plná hloupých klišé. Nejednoho podezřívavého čtenáře napadne, že se autorka při vymýšlení milostné zápletky inspirovala slavnou upírskou ságou Stmívání. I tady se čtenář dočká zakázané lásky, milostného trojúhelníku, mileneckých hádek a snahy, aby jeden druhého raději nenáviděli, když už se nemohou milovat.

 

beze-snu-rec3.jpg

 

Josephnine Angelini přinesla atraktivní, čtivý i akční příběh inspirovaný řeckými bájemi a pověstmi, který kazí akorát slaboduchá romantická linka. Mladší čtenářky, kterým nevadí klišé nebo milostné trojúhelníky, si ale Beze snů bezpochyby užijí a budou se těšit na závěrečný díl trilogie. Ten by měl v překladu vyjít u nakladatelství CooBoo v roce 2015.

 

Recenze byla poprvé publikována na blogu Děti noci. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mary-berry - Zbožný obdiv k tvým recenzím

28. 1. 2015 19:11

Ehm... nepracuješ náhodou na nějaké vlastní knize?
Jsem mladší čtenář a ty klišé věci stejně nedokážu přehlížet, ale celkově mi kniha dala přesně to, co jsem potřebovala, a to četbu, při které si zalezu a mám klid. Navíc na řecké mytologii si dost potrpím.

Suzanne - Re: Zbožný obdiv k tvým recenzím

28. 1. 2015 22:09

Děkuju, to potěší. Na vlastní knize a na povídkách pracuju (teda spíš nepracuju), takže to dopíšu asi tak v osmdesáti:)
Já jsem s těmi klišé a romantikou měla docela problém, ale nakonec jsem si knížku užila a jsem zvědavá na závěrečný díl. Jen doufám, že tam tý romantiky bude co nejméně:))