Jdi na obsah Jdi na menu

17. 12. 2015

Dvanáct zimních políbení jako Dárek z pravé lásky

 

 

darek-z-prave-lasky.jpg

 

 

     Název: Dárek z pravé lásky

 

     Autor: Sestavila Stephanie Perkins

 

     Nakladatelství: CooBoo

 

     Datum vydání: listopad 2015

 

 

Dárek z pravé lásky přináší dvanáct zimně a vánočně laděných povídek, v nichž hlavní roli hraje láska. Do této povídkové sbírky přispěli světoznámí autoři young adult a new adult literatury jako jsou Rainbow Rowell, David Levithan, Laini Taylor, Jenny Han, Stephanie Perkins a další.

 

Povídka O půlnocích od Rainbow Rowell vypráví o nerozlučném přátelství, lásce, správném načasování a okamžicích těsně před koncem roku.  Dáma a liška od Kelly Linkové přinese příběh o podivném setkání holčičky s tajemným mužem na Štědrý večer. Jenže holčička dospěje v dívku a uvědomí si, že si nejspíš záhadného cizince vysnila, ale přesto ho nikdy nepřestane hledat. Andílci ve sněhu od Matta De La Peňa zase popisují sněhovou vánici v New Yorku, nefunkční sprchu a náhodné setkání dvou mladých lidí z odlišných světů. Najdeš mě podle Polárky od Jenny Han vás zavede na samotný severní pól, kde mezi Santovými pomocníky žije osamělá lidská dívka. 

 

darek-z-prave-lasky---rec1.jpg

 

To je Yulský zázrak, Charlie Browne vás přesvědčí o tom, že jedna věc může vést k řadě dalších – zcela nečekaných - činů a situací. David Levithan v povídce Váš záskok za Santu zůstal věrný lgbt tématice, uvažování o lásce, vztazích a životě. I Holly Blacková v příběhu Krampuslauf zůstala věrná svému mysterióznímu a trochu temnějšímu stylu a přinesla příběh o samotném ďáblovi. Cos to sakra provedla, Sophie Rothová? si říká hrdinka v povídce Gayle Formanové, která zjistí, že spřízněná duše se dá najít i v místě, kam vůbec nezapadáte.

 

O tom, že v povídce Kyblíky s pivem a jezulátko nebude nouze o humor a zapeklité situace, svědčí už její název. Hlavním hrdinou je navíc sympatický průšvihář a nic není tak, jak na první pohled vypadá. Vítejte ve Vánocích, CA vás přesvědčí o tom, že i jídlo může být takový malý zázrak. A že láska se dá najít i v místě, kde lišky dávají dobrou noc. Betlémská hvězda v hollywoodském stylu vypráví o prohození letenek, záměně identity, útěcích a tajemství. Dívka, která probudila Snílka zase přináší drsný, tajemný a magický příběh o staré legendě.

 

darek-z-prave-lasky---rec2.jpg

 

Problémem povídkových sbírek bývá to, že se v nich obvykle vyskytují příběhy nadprůměrné, průměrné i podprůměrné. Stephanie Perkins, která tuhle sbírku sestavila, se ale povedl takový vánoční zázrak, protože drtivá většina povídek má velmi vysokou kvalitu.

 

Dárek z pravé lásky s podtitulem Dvanáct zimních políbení přinesl reálné i mysteriózní příběhy, v nichž nechybí láska, humor, uvažování nad životem, hledání sama sebe a svého místa na světě a jedinečná atmosféra kolem Vánoc. Ve většině případů se ale nejedná o žádný americký kýč ani o přeslazené a naivní povídky, jak to v případě vánočních příběhů často bývá zvykem.

 

darek-z-prave-lasky---rec3.jpg

 

Jediným opravdu slabým příběhem se stalo Najdu tě podle Polárky od Jenny Han, které je nedotažené, trochu přitažené za vlasy a na hranici parodie. Povídka Betlémská hvězda je sice hezká a zajímavá, ale založená na filmovém klišé v podobě vyměněných letenek i identit, což některým čtenářům může dělat problém. Tyhle drobná zaškobrtnutí se ale mezi ostatními okouzlujícími příběhy lehce ztratí.

 

Dárek z pravé lásky přinesl dvanáct okouzlujících a podmanivých příběhů o lásce, mezi nimiž si každý najde ten svůj, co ho zasáhne a osloví nejvíc. Povídkovou sbírku lze doporučit mladším i starším čtenářkám, které věří na lásku s velkým L, mají rády zimu a dokáží najít a vychutnat si kouzlo Vánoc. Navíc díky překrásnému grafickému  zpracování se Dárek z pravé lásky bude skvěle vyjímat i pod rozsvíceným vánočním stromečkem.

 

P. S. Mně se nejvíc líbily povídky Dáma a liška a Vítejte ve Vánocích, CA. Obě povídky jsou velmi rozdílné, ale obě mě dostaly a určitě jsem je (stejně jako celou knihu) nečetla naposledy.

 

 

Recenze byla napsána a poprvé publikována na Databázi knih, které tímto mnohokrát děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Veronika - :)

26. 12. 2015 18:35

Už jenom ten název je kouzelný (kouzelně vánoční). Myslím, že nadešel čas udělat si radost...

Šárka - Příští vánoce

17. 12. 2015 23:21

Tak letos už jsem si ji do vánoc nestihla pořídit, ale určitě si ji po vánocích objednám a asi si schovám na příští vánoce :)

Suzanne - Re: Příští vánoce

18. 12. 2015 21:01

To je dobrý plán:) Nebo můžeš počkat na sníh, pokud se letos nějakého dočkáme - ta kniha by se četla úžasně s vločkami padajícími za oknem (a vědomím, že nemusím ven:)

´m. - ..

17. 12. 2015 20:13

Knížku bych si chtěla přečíst, ale pořád mě odrazují ty okraje no.. :) Letos už takovou tu "vánoční" knížku mám, ale snad se k ní dostanu :D
http://thereviewsforbooks.blogspot.cz/

Suzanne - Re: ..

18. 12. 2015 20:59

Mně se právě ty okraje líbí - a na čtení nemají žádný vliv, aspoň já jsem to nezpozorovala:)