Jdi na obsah Jdi na menu

26. 3. 2015

Jak vypadá Svůdné zúčtování?

 

svudne-zuctovani.jpg

 

 

Název: Svůdné zúčtování

 

Série: Svůdná trilogie 3

 

Autor: Wedny Higgins

 

Nakladatelství: Cooboo

 

Datum vydání: únor 2015

 

 

 

Osmnáctiletá Anna Whittová je proroctvím předurčena k tomu, aby vyhnala démony z povrchu země a osvobodila nefy, jejich potomky. Jenže mocná a krutá knížata hříchu ji podezřívají z připravování povstání a jdou jí po krku. Stejně jako jejímu otci a všem přátelům a spojencům.

 

Anna konečně dospěla. Z naivní holky ve Svůdném zlu a rádoby kick-ass hrdinky ve Svůdném nebezpečí se stala vyrovnanou a sympatickou ženou. Občas se sice ještě chová docela zbrkle, ale většinu času působí až překvapivě rozumně. Stejně tak vyzrál i její přítel Kaidan Rowe. Sice od prvního dílu trochu ztratil kouzlo bad boye, ale pořád patří mezi ty nebezpečně přitažlivé hrdiny, pro které má nejedna dívka slabost.

 

svudne-zuctovani---rec3.jpg

 

Větší prostor ve Svůdném zúčtování dostaly i vedlejší postavy jako je Annin lidský kamarád Jay, nefilská dvojčata Marna a Ginger, Kopano, který byl do Anny jeden čas zamilovaný, nebo Blake či Zania. Každého z nich čeká vlastní příběh točící se kolem jejich romantického života a problémů s tím spojených.

 

Hlavním tématem Svůdného zúčtování je láska. Anna a Kaidan konečně vytvořili pár a budou o budoucnost bojovat. V jejich vztahu nechybí plno romantických i jiskřivých chvílí, které jistě nejedné čtenářce vyloudí úsměv na rtech.  Milostných vzplanutí a trablů si ale dosyta užijí i vedlejší postavy. Většina z nich je předvídatelná nebo alespoň očekávatelná, ale i tak jim čtenáři budou fandit. Přestože se jedná o převážně romantickou knihu, autorka se nebála přitvrdit, takže ne všechny oblíbené postavy se v pořádku dočkají konce.

 

svudne-zuctovani---rec2.jpg

 

Předností Svůdného zúčtování je neuvěřitelně čtivý a lehký styl, díky kterému není problém knihu přelouskat na jeden zátah. Děj ubíhá pozvolna a soustředí se na vztahy a na city mezi jednotlivými hrdiny. Anna a její přátelé věci nechávají spíš plynout, než aby se cíleně připravovali na závěrečný souboj, v němž by se mělo naplnit proroctví. V celé knize se toho vlastně až tak moc neděje a na skutečnou akci dojde až v samotném závěru.

 

svudne-zuctovani---rec1.jpg

 

Wendy Higgins zmírnila množství klišé a nelogičností, což je jednoznačné plus. Přesto se v knize objeví několik slabších míst, která by šla vymyslet a napsat lépe. To se projevuje hlavně v samotném závěru, takže vyvrcholení působí trochu nepropracovaně a naivně. Autorka si také mohla odpustit epilog, protože bez něj by kniha vyzněla o trošku lépe.

 

Svůdné zúčtování patří mezi nenáročné oddechové knihy určené hlavně mladším čtenářkám. Těm ale dopřeje správný mix romantiky, napětí, humoru a nakonec i akce a vypjatých emocí a důstojně tak zakončuje celou Svůdnou trilogii.

 

Recenze byla poprvé publikována na blogu Děti noci. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář