Jdi na obsah Jdi na menu

31. 12. 2015

Jaká děsivá tajemství skrývá Nocte?

 

 

nocte.jpg

 

 

 

     Název: Nocte        

 

     Série: Nocte 1

 

     Autor: Courtney Cole

 

     Nakladatelství: Cooboo

 

     Datum vydání: listopad 2015

 

Calla a Finn jsou dvojčata. Dvě poloviny jedné duše. Až na to, že Calla je normální a Finn trpí duševní chorobou. Vzájemně se potřebují. Jenže do Callina života vstoupí záhadný cizinec Dare a všechno se tím změní.

 

Osmnáctiletá Calla Priceová žije od malička v pohřebním ústavu. Kvůli tomu se jí vrstevníci straní a považují ji za divnou a morbidní. Callu to mrzí, ale moc to neřeší. Má přece svého bratra-dvojče Finna, který ji zná tak jako nikdo jiný. Problém je v tom, že Finnovi diagnostikují vážnou duševní poruchu, kdy trpí depresemi, záchvaty a bludy. Calla doufá, že brzy bude moci nechat pohřební ústav i vzpomínky na nedávno zesnulou matku za zády. Společně s Finnem chce začít znovu na univerzitě v Kalifornii. Jenže se seznámí s tajemným a přitažlivým Darem DuBrayem a na povrch začnou vyplouvat tajemství…

 

nocte---rec1.jpg

 

Calla působí uzavřeně, citlivě a trochu naivně. Stará se o svého nemocného bratra, kterého touží zachránit. Sama se ale trápí kvůli smrti matky, za níž si klade vinu. Cítí se dobře pouze, když se v její blízkosti vyskytuje Dare, po kterém stále víc touží. Jenže i Dare se občas chová trochu podivně a skrývá tajemství. A Calla začíná mít tajemství dost, zvlášť když je možné, že z toho všeho začíná taky trochu bláznit.

 

Finn se stále víc noří do šílenství. Obsesivně se zajímá o smrt, studium latiny a vše si zaznamenává do deníku. Nechce Callu stáhnout s sebou, takže se rozhodne studovat na jiné univerzitě. Zároveň ale svou sestru pořád potřebuje a žárlí na její vztah s Darem.

 

nocte---rec2.jpg

 

Dare patří  mezi dokonalé hrdiny z romantických knih. Tajemný, vzdělaný, dobře oblečený, s britským přízvukem, motorkou, tetováním, zájmem o hvězdy… a tak by se dalo pokračovat. Má ale i svou temnější stránku, kdy se chová chladně, odtažitě a trpí zlostnými záchvaty. Navíc také skrývá vlastní tajemství, které může, ale nemusí souviset s jeho původem a rodinou.

 

Courtney Cole píše lehce, čtivě a chytlavě, takže není problém Nocte přečíst na jeden zátah. Má také talent působivě vykreslit prostředí, dobře vybudovat atmosféru a napětí. Nechybí ani šokující zvrat, kdy se ukáže, že ne všechno bylo tak, jak jste si mysleli. Zkušenější čtenáře možná napadne rozuzlení celého příběhu, ale jistí si až do konce nebudou.

 

nocte---rec3.jpg

 

Nocte je v základě klasickou romancí, takže nic víc od něj nečekejte. Navzdory svému tématu totiž patří mezi nenáročné a oddychové knihy. Příběh je vystaven na řadě klišé a ne všechno vždycky působí logicky. Charaktery nejsou zrovna reálné, což se týká hlavně postav Darea. Ani ono šokující tajemství nepůsobí zrovna nejuvěřitelněji, i když vás nejspíš opravdu překvapí.

 

Nocte přineslo čtivý, napínavý a romantický příběh, který je ozvláštněný tématem duševní nemoci, smrti a více než jedním tajemstvím. Bohužel v něm nechybí řada klasických romantických klišé a drobným nelogičností. Lze ho doporučit čtenářkám, které si potrpí na romance, tajemství, překvapivé zvraty a nebezpečně dokonalé hrdiny.

 

Recenze byla napsána a poprvé publikována na Databázi knih, které tímto mnohokrát děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Mary-berry - Zmatená

18. 1. 2016 16:26

Upřímně, já jednu tu část konce vůbec nepochopila, nebo si spíš myslím, že jsem to asi nepochopila úplně správně. Dare pro mě zůstal až do poslední stránky záhadou. I během čtení mi chvíli trvalo, než mi došel plný význam jeho jména. Někdy mám fakt dlouhý vedení. Doufám, že budou přeloženy všechny díly, protože já jsem dost tupá a hlavně zmatená.

Renča - Fantasy?

31. 12. 2015 14:19

Mám jen dotaz, jestli je to fantasy, nebo není, tedy jestli je tam něco nadpřirozeného (pokud to teda není spoiler). Protože podle Goodreads mi to nepřišlo, ale česká Legie to mezi fantasy zařadila.

Suzanne - Re: Fantasy?

31. 12. 2015 14:34

Já jsem taky nevěděla, jestli je to fantasy, nebo ne, když jsem začínala číst. Ale teď vím, že tam nadpřirozeného nic není:)