Jdi na obsah Jdi na menu

5. 5. 2016

Jaké šílenství se odráží v Zrcadlení?

 

 

zrcadleni.jpg

 

 

    Název: Zrcadlení

 

     Série: Šepotání 3

 

     Autor: A. G. Howard

 

     Nakladatelství: Cooboo

 

     Datum vydání: únor 2016

 

 

Alyssa Gardnerová během maturitního plesu přišla o všechno. Vlastní vinou uzavřela bránu do Říše divů, v níž zůstala uvězněná její matka. A dva muži jejího srdce – Zach a Morfeus – skončili v děsivém Kdekolijinde. Alyssa se vydává zachránit své milované a stále víc v ní roste odhodlání jednou provždy si to vyřídit s Červenou královnou.

 

Alyssu čeká spousta práce. Musí dostat sebe, svého tátu i Morfea se Zachem ze zvráceného Kdekolijnde, zachránit svou matku Alison z Říše divů, jednou provždy porazit Červenou královnu a zabránit zkáze Říše divů. A taky se rozhodnout mezi svou lidskou a podsvětnickou stránkou duše, mezi Zachem a Morfeem a mezi relativně normálním životem ve světě lidí a v šílené, ale magické Říši divů.

 

zrcadleni---rec1.jpg

 

Alyssa dospěla. Přestala se bát své podsvětnické poloviny, ale zároveň se jí nenechá ani ovládat. Učí se využívat nadpřirozené schopnosti i zvláštní – a vcelku zvrácený – způsob podvětnického myšlení ke svému prospěchu. Díky tomu už se nenechá tak snadno oklamat nebo sebou manipulovat.

 

Změnil se i Zach. Už to není ten rytíř na bílém koni, co je připravený Alyssu před vším chránit. Nahlédl i do temné části své duše a stal se Alysse a překvapivě i Morfeovi rovnocenným partnerem a protivníkem. V Kdekolijinde objevil způsob, jak ovládat podsvětnickou moc, ale nechává se jí až příliš opájet a utíká do podsvětnického šílenství před realitou.

 

Morfeus zůstal pořád stejný, vychytralý a manipulativní, sleduje vlastní cíle a prospěch a klame všechny lidi polopravdami. Občas ale ukáže i citlivou stránku, kterou v něm probouzí náklonnost k Alysse.

 

zrcadleni---rec2.jpg

 

Větší roli zde dostal i Alyssin otec Thomas. Muž, který celá léta žil ve lži a nevědomosti, v níž ho pro jeho vlastní dobro udržovala jeho manželka Alison. Nyní ale vychází najevo, že má k Říši divů mnohem blíž, než se na první pohled mohlo zdát, a že se v žádném případě nejedná o obyčejného a bezbranného muže.

 

A. G. Howard střídá romantiku s popisy bizarního světa Kdekolijinde a trochou akce, takže vám stránky pod rukama doslova ubíhají. Nechybí ani pár překvapivých zvratů a dech beroucích momentů, kdy si nemůžete být jisti, že to všichni v pořádku přečkají až do samotného konce.

 

Problém je v tom, že A. G. Howard nedokázala vyvážit romantiku a děj. Většina Zrcadlení se zabývá vyřešením komplikovaného milostného trojúhelníku mezi Alyssou, Zachem a Morfeem. Na děj a skutečné zápletky, kterých tu je hned několik, tak nezbyl prostor. A. G. Howard všechny klíčové události vyřešila zkratkovitě a jen tak mimochodem. Co se týče epilogu, tak ho buď budete milovat, nebo nenávidět. Já jsem tohle zakončení očekávala už od druhého dílu, žádné překvapení se tedy nekonalo.

 

zrcadleni---rec3.jpg

 

A. G. Howard přinesla bizarní, magický a nebezpečný svět inspirovaný Alenkou v Říši divů, který se bohužel rozplynul v řešení dost nevěrohodného a otravného milostného trojúhelníku. Ačkoliv musím přiznat, že mi přeci jen ten milostný propletenec lezl na nervy méně než v předchozích dílech. Nejspíš kvůli tomu, že postavy trochu dospěly a Allyssa už si nenechá věšet bulíky na nos.

 

Přes výše popsané nedostatky na mě Zrcadlení zanechalo nejlepší dojem z celé trilogie Šepotání a myslím, že důstojně završilo příběh. Ráda ještě jednou navštívím šílenou Říši divů ve sbírce povídek Untamed, která vyjde v českém překladu na podzim 2016.

 

 

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nikola - Komentář

7. 5. 2016 14:17

Souhlasím, ten milostný trojúhelník mi leze na nervy už od druhého dílu Divotání. A kniha je taky hodně smutná ( nevím jak vy, ale mě těch slz pár ukáplo :-D ) a ten konec knihy se mi vůbec nelíbil, A.G.Howard ten konec udělala tak že jsem si tu knihu trochu znepřátelila.

Suzanne - Re: Komentář

21. 5. 2016 10:42

Mě už štval od prvního dílu:) Smutná mi nepřišla, i když ten epilog byl do určité míry dojemný. No konec... autorka se chtěla zavděčit všem. Čekala jsem to, ale taky nemám takového dvojité happy endy moc v lásce.

Casion - ...

5. 5. 2016 14:46

Čítala som a v podstate súhlasím, ten milostný trojuholník sa rieši v podstate stále od jednotky :D Už mi to liezlo na nervy :D Zach sa zmenil to sa mi páčilo, avšak keď ho našli bol chladný, no rýchlo sa "roztopil", mohol byť taký odmeraný aj dlhšie :D
Ja som takéto rozuzlenie nečakala, takže som bola milo prekvapená a záver sa mi páčil. Pekne napísaná recenzia :-)

Casion
www.my-fantasydream.blog.cz

Suzanne - Re: ...

21. 5. 2016 10:40

Taky se mi líbily ty Zachovy proměny - ale Morfea bych pořád nejradši nakopla:)
Děkuju:)