Jdi na obsah Jdi na menu

20. 1. 2016

Vidořád vás zavede do londýnského podsvětí obývaného vidoucími

 

 

vidorad.jpg

 

 

 

     Název: Vidořád

 

     Série: Kostičas 2

 

     Autor: Samantha Shannon

 

     Nakladatelství: HOST

 

     Datum vydání: říjen 2015

 

 

Paige Mahoneyová utekla z Prvního Šeolu, bývalého Oxfordu, kde krutá rasa Refájců dvě stě let držela a jako otroky využívala vidoucí, lidi s nadpřirozenými schopnostmi. Paige se vrací do Londýna ovládaného totalitním režimem Scion s touhou po svobodě a pomstě.

 

Paige nezbývá nic jiného než se vrátit ke svému bývalému gangu, protože ten jí jako jediný poskytne ochranu před Scionem i Refáji, kteří ji touží zabít. Paige ale nedůvěřuje vidopánovi Jaxanovi Hallovi, který sleduje pouze vlastní zájmy a tváří se, jako by Refájci neexistovali. Přesto se Paige nevzdává svého cíle spojit vidoucí dohromady, začít povstání proti Scionu a bojovat proti Refájcům.

 

Jenže gangy vidoucích v Londýně jsou zkorumpované, plné lží a násilí. Paige nemá prostředky, spojence ani potřebné postavení, aby se mohla osamostatnit nebo zahájit vzpouru. Hodila by se jí pomoc Arctura Mesarthima zvaného Strážce, Refájce, který se postavil vlastní rase a pomohl jí a ostatním vidoucím uprchnout z Prvního Šeolu. Jenže pouto, které je pojí, zmizelo.

 

vidorad---rec1.jpg

 

Paige soucítí s lidmi, snaží se jim pomoci a cítí znechucení nad leností a zaslepeností vidopánů toužících pouze po moci a penězích. Jejím cílem je vzpoura a válka, takže neváhá plánovat, navazovat spojenectví a vydávat se do nebezpečí.  Paige patří mezi skutečné kick-ass hrdinky, protože se navzdory honu, který na ni pořádá Scion i Refájci, výhrůžkám smrti a zraněním, které utrží v nejrůznějších střetnutích, nezdává. Navíc patří mezi krajinochodce, vzácný druh vidoucích, kteří svým duchem dokážou ovládat a zabíjet lidi. Konečně začala svůj dar poznávat, snaží se ho rozvíjet a neváhá ho použít.

 

Nechybí pestrá skupinka vedlejších postav tvořená převážně členy Paigina londýnského gangu: kluzký vidopán Jaxon Hall sledující vlastní zájmy a cíle, Paigin nejlepší kamarád a ochránce Nick, médium Eliza, která je oddaná  Jaxonovi, ale také skrývá vlastní tajemství, geniální vynálezkyně Danica věčně zavřená v podkroví, nebo dvojčata Nadine a Zek. Nadine nemá Paige zrovna v lásce, protože chtěla získat její postavení v gangu, a Zek má víc než jedno tajemství.

 

vidorad---rec2.jpg

 

Samantha Shannon příběh z temného podsvětí scionského Londýna, v němž bují korupce a násilí, pečlivě propracovala. Autorčin styl nepostrádá čtivost a chytlavost, takže Vidořád navzdory více než pěti set stranám přečtete za chvilku. Postavy nejsou černobílé, každá má vlastní tajemství a pohnutky, které postupně vyplouvají na světlo. Nechybí ani troška uvěřitelné romantiky, protože zakázaný a nejistý vztah Paige a Strážce se posunul o krůček dopředu.

 

S přibývajícím počtem stran se ukazuje, že děj má mnohem více vrstev, než tomu zpočátku nasvědčovalo. Vidořád je plný akce, nebezpečí, nových informací a nečekaných zvratů a odhalení. Díky tomu čtenář chvílemi ani nedýchá a napjatě čeká, co se stane na další stránce.

 

vidorad---rec3.jpg

 

Jedinou vadou Vidořádu zůstává autorčina nechuť vysvětlovat vymyšlené pojmy. Každý čtenář, který nečetl těsně předtím Kostičas, nebo nemá fotografickou paměť, tak musí být chvílemi zmatený z množství pojmů a postav.

 

Vidořád přinesl promyšlený a mimořádně chytlavý dystopický příběh, který se hravě vyrovnal prvnímu dílu a nejspíš ho i co do promyšlenosti a akčnosti předčil. Nezbývá nám tak než doufat, že Samantha Shannon bude psát rychle, protože čekání na další díly nám bude připadat nekonečné.

 

deti-noci---ikona.jpg

 

 

Recenze byla napsána pro web Děti noci, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář