Jdi na obsah Jdi na menu

16. 7. 2014

 Fracture Me vás nechá nahlédnout do Adamovy duše

 

fracture-me.jpg

 

  Název: Fracture Me

  Série: Shatter Me 2,5

  Autor: Tahereh Mafi 

  Datum vydání: leden 2011

  Datum vydání v češtině: nechystá se

 

Tahereh Mafi je autorkou trilogie Shatter Me (česky Jsem roztříštěná), jejíž poslední díl vyjde v srpnu 2014. K tomu napsala dvě doplňujíc novely Destroy Me a Fracture Me, které překlenují události mezi prvním a druhým a druhým a třetím dílem. První z nich je psána z pohledu Warnera, druhá z pohledu Adama.

 

Psaní doplňujících novel a povídek k sériím je moderní, Tahereh Mafi si ale zvolila neobvyklou formu, kdy jsou novely skoro stejně důležité jako romány. Po novele Destroy Me, v níž úplně postavila na hlavu některé věci, které jsem pokládala za samozřejmé, jsem i v případě Fracture Me očekávala něco podobného. Říkala jsem si: Udělá tu autorka znovu? Obrátí všechno, co jsme si mysleli o Adamovi vzhůru nohama? Nebo jí to přijde příliš prvoplánové – a vymyslí něco nového? Musím přiznat, že mě Tahereh Mafi dokáže vždycky překvapit: Neudělala totiž ani jedno. Žádný velký zvrat se nekonal.

 

Frature Me je vyprávěno z pohledu Adama, díky kterému můžeme vidět, jak vnímal události, které se staly na konci druhého dílu Jsem zlomená. Celá novela zůstala věrná charakteru jeho postavy, tak jak ji vykreslují romány. Tedy, charakteru, které některé čtenářky milují, jiné nenávidí. Já se řadím spíše k té druhé části – i když nenávistí bych to nenazývala. Adam je pro mě postavou nepříliš zajímavou, nudnou a v případě jeho citů k Juliette i otravnou.

 

V novele Fracture Me sice nad Juliette uvažuje, ale vzhledem k omezenému počtu stran tu nemá prostor pro žádná patetická prohlášení, kterými mě dováděl k šílenství v Jsem zlomené. Vyprávění z jeho pohledu překvapivě není nudné ani iritující, jen prostě není dech beroucí. Je takové nemastné neslané stejně jako Adam.

 

I tady nám Tahereh Mafi naservírovala několik nových informací, které je dobré do třetího dílu vědět – ale na rozdíl od Destroy Me mám dojem, že bych se bez nich obešla. Novela posunula děj Jsem zlomené o kus dál – ale to je všechno. Co se týče vztahů mezi Adamem, Juliette a Warnerem tak Fracute Me neposkytlo žádný zvrat, i když malá nápověda, jak to autorka hodlá ukončit, by se tu našla. Na to, jak to ale skutečně dopadne, si musíme počkat do třetího dílu s názvem Jsem rozohněná, který vyjde v srpnu 2014 u nakladatelství CooBoo. A já doufám, že autorka naplní má očekávaní a přijde s grandiózním finále povedené série.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář