Jdi na obsah Jdi na menu

2. 3. 2016

Cinder, Scarlet, Cress… Podaří se jim zabránit císařské svatbě?

 

 

cress.jpg

 

 

    Název: Cress

 

    Série: Měsíční kroniky

 

     Autor: Marissa Meyer

 

     Nakladatelství: Egmont

 

     Datum vydání: květen 2014

 

 

Cress uplynulých sedm let prožila v družici kroužící kolem Země. Pro měsíční královnu Levanu shání informace, špehuje pozemšťany a skrývá měsíční lodě, které se snaží tajně proniknout na Zemi. Při plnění nejdůležitějšího úkolu – nalezení Linh Cinder – ale selhala. Nebo ne?

 

Cress přesně víc, kde se uprchlá Cinder s Carswellem Thornem skrývají a nehodlá se o tuto informaci podělit s žádným měsíčňanem. Se Cinder totiž sympatizuje a zdálky se jí snaží pomáhat. Navíc se platonicky zamilovala do amerického kadeta a pašeráka Carswella Thornea.

 

Cinder se společně svými přáteli Thornem, Scarlet a Vlkem pokusí Cress osvobodit z jejího vězení z družice, ale padnou do pasti. Jejich skupina je rozdělena a není jasné, jestli se ještě někdy všichni setkají – nebo jestli vůbec všichni přežijí. Cress s Thornem bojují o život v nemilosrdné poušti. Cinder s Vlkem se pokouší v Africe najít doktora Erlanda. A Scarlet se snaží přežít v zajetí krutých Měsíčňanů.

 

cress---rec1.jpg

 

Cress je rměsíčnanka, ale patří mezi skořápky. Nemá schopnost ovlivňovat lidské myšlenky a emoce, ale zároveň je proti této manipulaci imunní. Většinu života prožila izolovaná v družici, takže je dost nezkušená a naivní. Navíc sní o velké a romantické lásce jako z filmu. Carswell Thorne není žádný andílek a hrdina. Vždycky myslel hlavně na svůj prospěch, má sklony ke chvástání a lehkomyslnosti. Na Cress mu ale záleží, takže se ji pokouší chránit. Dokonce se ji snaží varovat i sám před sebou, protože tuší, že je do něj zamilovaná a idealizuje si ho.

 

Cinder se pokouší i nadále rozvíjet svůj měsíční dar, konečně přijímá to, kým je a co musí udělat. Je odhodlaná postavit se kruté královně Levaně a zároveň zabránit jejímu sňatku s císařem Kaiem. Problém je v tom, že vůbec netuší jak. Potřebuje všechny své přátele pohromadě, aby se mohla pustit do akce.

 

cress---rec2.jpg

 

Marissa Meyer opět napsala pečlivě propracovaný a komplikovaný příběh. Nechybí akce, nebezpečí, překvapivé zvraty a odhalení a trocha romantiky. Charaktery postav i vztahy mezi nimi se vyvíjejí. Jednotlivé dějové linky se propojují a dávají příběhu nový rozměr. Některá tajemství vyplouvají na povrch, jiná ale ještě čekají na odhalení. Marissa Meyer navíc píše mimořádně čtivě a chytlavě. Takže doporučuji Cress číst ve chvíli, kdy máte volno. Přeci jen má šest set stran a její čtení vám chvilku zabere. I když opravdu jen chvilku, protože ji nebudete moc odložit z ruky.

 

cress---rec3.jpg

 

Cress přinesla promyšlený, čtivý a dech beroucí příběh, v němž je patrné, že se schyluje k velkolepému finále. Takže po dočtení, nezbývá než zvolat:  „Já nutně, ale opravdu nutně potřebuju Winter, protože chci vědět, jak to dopadne!“ Útěchou mi budiž to, že závěrečný díl by v překladu měl vyjít někdy v polovině roku 2016.

 

P. S. Těžko říct, který pár se stane vaším favoritem. Mými oblíbenci zůstávají Cinder a Kai, kteří jsou spolu hrozně… roztomilí. (A teď mě Cinder praští kovovou rukou.). Vztah naivní a nezkušené Cress s protřelým Thornem se mi zprvu moc nezdál, ale nakonec jsem i v něm našla určité kouzlo. Ačkoliv si pořád myslím, že v realitě by takový vztah byl recept na katastrofu. Ještě že tohle není realita, ale kniha.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Martina (geekishlife) - moja obľúbená

14. 3. 2016 14:51

Cress je moja obľúbená knižka z tejto série. Hlavne kvôli vzťahu medi Cress a Thornom. Tých som si obľúbila najviac. Ale celkovo sa mi páčili všetky zvraty a prekvapenia v tejto knihe a samozrejme scény zo svadby. Winter som prečítala už skoro pred dvoma týždňami, ale táto séria mi už teraz veľmi chýba. Tak si ju užívaj kým sa dá ;)
http://geekishlife.blogspot.sk/

Gabriella Vlaša - .. :)

2. 3. 2016 17:02

O této sérii jsem už slyšela, ale zatím jsem ji nečetla. Myslím, že to napravím. :D


xxx
http://dream-little-dream.blogspot.cz

Suzanne - Re: .. :)

4. 3. 2016 20:11

Určitě doporučuju, neznám nikoho, komu by se to nelíbilo - a to je co říct:)