Jdi na obsah Jdi na menu

27. 11. 2014

Co se stane, když se otevřou Dveře do prázdnoty?

 

dvere-do-prazdnoty---archiv2.jpg

 

  Název: Dveře do prázdnoty

 

  Série: Archiv 2

 

  Autor: Victoria Schwab

 

  Nakladatelství: CooBoo

 

  Datum vydání: září 2014

 

 

Léto skončilo a Mackenzie Bishopová nastupuje na novou střední školu. Jak má ale zapadnout mezi své spolužáky, když žije ještě tajný život Správce?

 

Mac pracuje pro Archiv a loví probuzené Historie, schránky mrtvých lidí. Kromě toho trpí problémy se spánkem, protože ji pronásledují noční můry na Owena, oživlou Historii, která v prvním díle chtěla zničit celý Archiv. Na ulici ji sleduje tajemný muž, k tomu se přidávají výpadky paměti a pocit, že je na nejlepší cestě zešílet. A Archiv je k těm, kdo nejsou schopni zvládat svou práci, nemilosrdný.

 

Dveře do prázdnoty navíc obsahují i téměř detektivní zápletku. Ve městě se začínají ztrácet lidé, kteří mají společnou jen jednu věc: Mac byla poslední, kdo je viděl. Chce někdo záhadná zmizení hodit na Mac? Je možná, že ji chce zničit samotný Archiv? Anebo je to všechno ještě úplně jinak?

 

dvere-do-prazdnoty---rec1.jpg

 

Makenzie je zvláštní typ hrdinky. Zvládá sice poměrně šílené situace, ale zároveň patří mezi dost depresivní lidi. Nelze se tomu ale divit. Mac se už sice trochu vyrovnala se smrtí svého mladšího bratra, ale momentálně se musí poprat se zradou vlastní mysli i permanentní hrozbou, že ji někdo zabije. Díky tomu jsou její úvahy a myšlenky ve Dveřích do prázdnoty ještě temnější než v předchozím díle. Wesley Ayers, druhý Správce a komplic Mac, dostal v knize o trochu víc prostoru, takže se o něm čtenáři dozví pár nových informací, ale jeho postava pořád zůstává obklopena tajemstvím. Kromě Mac a Wesleyho se ale  v příběhu objeví i skupinka nových postav. Sympatický a okouzlující Cash, jeho jízlivá sestra Saf, upovídaná Amber nebo Gavin, který Mac trochu připomíná jejího zesnulého bratra.

 

dvere-do-prazdnoty---rec2.jpg

 

Dveře do prázdnoty s příchodem nových postav dostaly novou šťávu a jiskru, které Archivu trochu chyběla. Děj knihy rychle a hladce plyne, odlehčenější scény ze školy se střídají s těmi akčnějšími, z Vnějšku přecházíme do Archivu a zpět, objevují se nová tajemství a záhady a atmosféra houstne.

 

Už od začátku knihy je jasné, že se zde musí objevit klišé v podobě milostného trojúhelníku. Victoria Schwab ovšem ukázala, že se nebojí vybočovat z řady, protože romantické lince věnovala v příběhu minimum prostoru. Nakonec na ten milostný trojúhelník přeci jen dojde, ale hned vzápětí vyšumí. Mac má prostě příliš mnoho jiných problémů a starostí než jsou kluci.

 

dvere-do-prazdnoty---rec3.jpg

 

Victoria Schwab přišla s promyšleným příběhem, v němž spletla dohromady několik zdánlivě nesouvisejících dějových linií. Nechybí ani několik překvapivých zvratů, i když na některé věci dokáže čtenář přijít dřív než hlavní hrdinka. Předností knihy je také čtivý a svižný styl, díky kterému se kniha čte prakticky sama. Dveře do prázdnoty ale nejsou dokonalé, protože se zde objeví i pár situací, které působí nevěrohodně a přetaženě za vlasy. Slabinou může být pro některé čtenáře náznak klišé v podobě milostného trojúhelníku a pro další i absence výraznější romantické linky.

 

Dveře do prázdnoty se určitě budou líbit fanouškům prvního dílu. Ale mohly by se líbit i těm, které Archiv zrovna nenadchl, protože v rámci young adult fantasy se jedná o dobrou a zajímavou knihu a důstojné zakončení této (pravděpodobně) dilogie.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mary-berry - Love triangle?

27. 11. 2014 22:11

Když si zmínila, že se objeví nové postavy, už mi v hlavě naskočilo spojení "love triangle". Celkem mě zklamalo, když jsem se o pár řádků níž v tvé recenzi dozvěděla, že tomu tak opravdu bude. Mac mi byla od začátku sympatická a Wes ještě víc. Archiv mě jednoduše okouzlil, i když sama nechápu své přehnané nadšení z knihy. Snad se k pokračování co nejdřív dostanu.
Mimochodem buchta vypadá báječně. :) Identifikuju dobře, že je to rybíz? :D

Suzanne - Re: Love triangle?

29. 11. 2014 13:11

On tam ten milostný trojúhelník je spíš tak naznačen a nehraje tam prakticky žádnou roli, takže se to dá překousnout. Já jsem z Archivu nebyla nijak nadšená, i když vlastně netuším proč. Dveře do prázdnoty se mi líbily ale podstatně víc, tak snad tě nezklamou:)
Děkuji. Jsou to borůvky s malinama:) Měla jsem to snídani a teď je taková tma, že jsem fotila s bleskem a ten zkresluje barvy:)