Jdi na obsah Jdi na menu

10. 4. 2015

Dashe a Lily svede dohromady červená Kniha přání

 

dash-a-lily---rec.jpg

 

 

Název: Dash a Lily - Kniha přání

 

Autor: D. Levithan a R. Cohn

 

Nakladatelství: Cooboo

 

Datum vydání: listopad 2014

 

 

 

Šestnáctiletý Dash nenávidí Vánoce. Šestnáctiletá Lily je miluje. Oba zůstanou o svátcích sami v New Yorku. A jeden tajemný červený zápisník jim zajistí, že se rozhodně nebudou nudit. A že možná nakonec přeci jen nebudou sami.

 

Pár dní před Vánoci najde Dash ve svém oblíbeném antikvariátu záhadný červený zápisník. Ten obsahuje několik ne zrovna obvyklými úkolů, jejichž autorkou je jistá Lily. To intelektuálně založeného Dashe zaujme, takže se rozhodne v oné hře pokračovat a vymyslí další úkol právě pro Lily. A tak začíná vyměňování zápisníku a úkolů, které nakonec hrdinům pomůže navzájem se poznat a nejspíš si uvědomit i něco o sobě.

 

dash-a-lily--rec1.jpg

 

Dash patří mezi intelektuální podivíny, kterým ale úplně nechybí sebevědomí, přestože si jsou vědomi toho, že vlastně patří mezi outsidery. Nevadí mu vymykat se šedi normálnosti, má podivné přátele, pro puberťáka ještě podivnější zájmy a poměrně pesimistický náhled na svět. Lily spolužáci považují za šprtku, rodina za příliš citlivou a ona samu sebe za hodnou holku. Což perfektně sedí, každopádně se nejedná o žádnou průměrnou šestnáctiletou dívku. A to ať už smyslem pro humor, zájmy nebo stylem oblékání.

 

Dash a Lily jsou si v některých věcech neskutečně podobní, v jiných se ale liší jako den a noc. Právě to mezi nimi vytváří příjemnou chemii, přestože se vlastně velkou část knihy osobně nesetkají. A čtenáře to nechává napjatého, jak si tito dva mladí lidé nakonec sednou, když mají na tolik věcí rozdílné názory.

 

dash-a-lily--rec2.jpg

 

David Levithan a Rachel Cohnová patří mezi zkušené a talentované spisovatele. David se zhostil částí vyprávěných Dashem, Rachel těch Lilyiných. Oba v knize uplatnili svůj čtivý a chytlavý styl, díky kterému se dá přečíst prakticky na jeden zátah. Vsadili na osvědčenou kombinaci trochu divných hrdinů, kulturních a pop kulturních odkazů a ironického smyslu pro humor, což se jim vyplatilo. Příběh okořenilo i několik svérázných vedlejších postav v čele s Boomerem. Škoda jen, že nedostali víc prostoru.

 

Problém nastal v druhé polovině knihy, kdy jakoby autoři ztratili směr. Dojde k několika zvratům, které působí dost samoúčelně a zbytečně, protože nemají žádné logické opodstatnění a ani nejsou nijak vysvětleny. Zajímavé úkoly mizí a děj se začíná rozplývat do ztracena. Naštěstí se v závěru vrátí akce, humor i chemie mezi Dashem a Lily a celý příběh to zachrání.

 

dash-a-lily--rec3.jpg

 

Dash a Lily – Kniha přání patří mezi oddychové a romantické čtivo, které ale přináší i spoustu trefných a vtipných poznámek a úvah. Najde se zde i několik klišé typických pro young adult literaturu, ale z příběhu nijak nevyčnívají. Samotná romantika se vyvíjí pomalu a nenásilně, což je rozhodně plus. Jen té vánoční atmosféry se čtenáři v knize nedočkají. Což ale může být bráno jako výhoda, protože pak se dá kniha číst téměř v jakémkoliv ročním období.

 

Pokud máte chuť na něco romantického, v čem najdete spíš než vánočních atmosféru a cukr ironický smysl pro humor a úvahy nad životem, tak bude Dash a Lily – Kniha přání správnou volbou.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář