Jdi na obsah Jdi na menu

28. 10. 2014

 Juliette se rozohní v bitvě i po boku Warnera

 

jsem-rozohnena.jpg

 

 Název: Jsem rozohněná

 Série: Jsem roztříštěná 3

 Autor: Tahereh Mafi

 Nakladatelství: CooBoo 

 Datum vydání: srpen 2014

 

Válka skončila. Bod Omega padl. Všichni, na kom Juliette záleželo, jsou pravděpodobně mrtví. S jedinou výjimkou: Warnerem, synem jejího úhlavního nepřítele, který se do ní zamiloval a zachránil jí život.

 

Juliette odmítá uvěřit tomu, že jsou všichni její přátelé z Bodu Omega mrtví. Hodlá je najít – nebo pomstít. Konečně je připravená k boji a odhodlaná zničit autoritářský režim Obnova i jeho vůdce Andersona. I kdyby přitom měla sama zemřít. A i kdyby musela spolupracovat právě s Warnerem.

 

Děj Jsem rozohněné navazuje těsně na druhý díl, dělí je pouze jediný den, ale přesto se zdá, jakoby se mezi těmi dvěma knihami udála spousta věcí. Přesto se toho v knize zdánlivě moc neděje, kdo čeká akci a boj, bude zklamán.

 

rozohnena---rec1.jpg

Ústředním tématem knihy není válka nebo závěrečná bitva, ale Aaron Warner Anderson. Velká část knihy navazuje na novelu Destroy Me, která čtenářům ukázala, kdo ve skutečnosti Warner je. Protože tato novela ale byla pouze doplňková, tak se k ní autorka vrací a téma dál rozvíjí

 

Juliette ušla dlouhou cestu. Už to není ta bláznivá holka, co obsesivně počítá každou prasklinu ve zdi a bojí se mluvit. Už to není holka se zvláštní schopností ničit a zabíjet pouhým dotekem, které se sama sebe bojí. Juliett dospěla a stala se z ní hrdinka odhodlaná bojovat, nebo zemřít. Neznamená to ale, že by se Juliett změnila úplně. Pořád trochu moc přemýšlí, plácá se ve svých citech k Adamovi a Warnerovi a občas v komunikaci s nimi absolutně selhává. 

rozohnena---rec2.jpg

Adam, její bývalý přítel a první láska, je zmatený a naštvaný. Nedokáže se se změnou v Juliettině chování a myšlení vyrovnat a navíc je zmítaný žárlivostí, protože to vypadá, že si Juliett vybrala Warnera. Díky tomu se Adam chová tak, jak se chová, takže s ním začne ztrácet trpělivost i sama Juliette. Adamovo místo v příběhu nahradil okouzlující bad boy Warner. Autorka ukázala, že má jeho komplikovaný a nejednoznačný charakter skvěle vymyšlený a v celé knize odkrývá jeho další stránky. Prostor dostal i Juliettin nejlepší kamarád Kenji, který má dar pojmenovávat věci pravými jmény a jeho poznámky na adresu Juliett a Warnera jsou tak trefné a vtipné, že se budete smát nahlas.

 

Příběh je trochu ošizený a nedotažený. Akce se dočkáme až v pár posledních kapitolách a to ještě není příliš uvěřitelná. Celé to rozzuzlení a vyřešení působí překotně a nevěrohodně. Tahereh Mafi se víc než na děj soustředila na psychologii postav a jejich spletité vztahy. Důležitou roli tu hraje komplikovaný vztah mezi Juliette a Warnerem. Autorka jim to v žádném případě neusnadňuje, ale scény plné jiskření a napětí patří k nejlepším částem knihy. Tahereh Mafi ukázala, že má jednotlivé charaktery dobře promyšlené, postupně odkrývá tajemství a řeší jednotlivé vztahy.  

rozohnena--rec3.jpg

Tahereh Mafi v závěrečném díle upustila od přeškrtaných vět, které její sérii proslavily, ale pořád si zachovala moderní styl psaní plný neobvyklých přirovnání. Kniha je napsaná tak čtivě, že vás hned na první stránce chytí a už vás nepustí.

 

Jsem rozohněná má jedinou vadu – český překlad, ve kterém chybí poslední dvě kapitoly. Sice se jedná asi o tři stránky, které je snadné si přečíst v originále, ale jde o princip. Až na chybu českého vydání je Jsem rozohněná nejlepším dílem celé trilogie a vydařeným završením celého příběhu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mary-berry - Kdysi moje nejoblíbenější...

30. 10. 2014 21:02

Když jsem dočetla 1.díl této série, říkala jsem si, na jakou úžasnou knihu jsem to natrefila. Pokračování mě trochu zklamalo a už jsem necítila takové nadšení jako na začátku, i když většině se víc líbil právě tento díl. Asi je to tím věkem a obdobím, kdy jsem hltala jednu knihu za druhou a všechny se mi zdály super. Přesto jsem zvědavá, jaký závěr a rozuzlení všeho si pro nás autorka přichystala. Milostný trojúhelník mám - opět! - naspoilerovaný, ale věřím, že si čtení užiju či spíš v to doufám. Děkuju za recenzi - takové navnadění člověk potřebuje! :)

mary-berry - Re: Kdysi moje nejoblíbenější...

30. 10. 2014 21:05

Teď jsem si ještě vzpomněla, co jsem ti chtěla ještě napsat. :D Ohledně těch chybějících kapitol... nepovažovala bych to za vadu, aspoň že bylo CooBoo tak milé a vysvětlilo důvod vzniku této "vady" a kapitoly dopřekládali a zveřejnili. :)

Suzanne - Re: Re: Kdysi moje nejoblíbenější...

30. 10. 2014 21:53

Já mám u téhle série pocit, že má vzestupnou kvalitu, takže každý díl se mi líbil víc:) Ale není to dokonalá série, to ani náhodou, ale i tak ji mám ráda. Ta romantická linka je rozhodně to nejlepší ve třetím dílu, užila jsem si každý moment:)
Díky za upozornění na zveřejněné kapitoly českého překladu. Mě to prostě naštvalo, protože jsem za tu knihu dala plnou cenu a není kompletní... Kdybych si ji půjčila z knihovny, tak bych to asi moc neřešila.

Suzanne - Re: Re: Re: Kdysi moje nejoblíbenější...

30. 10. 2014 21:58

I když samozřejmě chápu, že to není vina CooBoo, když se měnil text originálu. Jenže já jsem ale měla v ruce originál, kde ty dvě kapitoly byly, takže jsem to vnímala jako zradu, protože ten konec bez nich je na zabití!:)