Jdi na obsah Jdi na menu

24. 10. 2014

 Odolá Anna svůdnému zlu?

 

svudne-zlo.jpg

 

  Název: Svůdné zlo

  Série: Sweet Trilogy 1

  Autor: Wendy Higgins

  Nakladatelství: CooBoo

  Datum vydání: říjen 2013

 

Šestnáctiletá Anna Whittová je samotářka, co se pilně učí, vyhýbá se mejdanům a cítí odpor k alkoholu a drogám. Kromě toho má super vyvinuté smysly a vidí lidské aury a emoce. Nemá ovšem tušení, jak moc je jiná, dokud nepotká pohledného a nechvalně proslulého bubeníka Kaidana Rowa, do kterého se zamiluje. 

 

Anna a Kaidan ale nemůžou být spolu, protože oba patří mezi nefilim, potomky démonů a lidí, jejichž posláním je svádět lidstvo k hříchu. Anna se navíc musí vyrovnat s návratem svého démonického otce i s tím, že je předurčena svádět nevinné lidi k pití alkoholu a požívání omamných látek, což se jí z duše protiví. 

 

Anna patří mezi slušné holky. Dobře se učí, nechodí na mejdany, nepije, nekouří a nebouří se proti pravidlům. Když jí do života vtrhne Kaidan, její démonický otec i ostatní nefilim, musí se vypořádat s tím, že by vlastně měla být zlá. Pokud nesehraje svou roli pokušitelky, nemusela by to přežít. Anna rozhodně není žádná kick-ass hrdinka, ale přesto působí sympaticky. Je prostě milá a příjemná, i když zpočátku strašlivě naivní.  

 

Kaidan je její přesný opak, pohledný muzikant, co mu alkohol, party a sex nejsou cizí. Hlavně ten sex, protože je potomkem démona smilstva. Kaidan je děvkař, ale svádět lidstvo ke smilstvu je jeho povinnost, k níž ho navíc nutí jeho despotický otec, takže mu to kupodivu nejde zazlívat. Kaidan patří mezi typické okouzlující bad boye, s jejichž špatnou stránkou to ale nejspíš nebude tak hrozné. 

 

Svůdné zlo je první díl trilogie a působí jako uvedení do děje a  seznámení s postavami. Kniha má přes čtyři sta stran a odehrává se v průběhu několika měsíců, přesto se toho v ní moc nestane. Kdo očekává akcí nabitý děj, překvapivé zvraty a šokující závěr, bude zklamán. Román je nenáročnou oddychovkou určenou především čtenářkám. Důraz je kladem hlavně na romantickou linku, tedy na komplikovaný a zakázaný vztah mezi Annou a Kaidanem. Všechno nadpřirozené okolo je sice zajímavé, ale působí spíš jako předehra k dalším dílům.

 

Wendy Higgins se neubránila tomu, aby v příběhu nepoužila nejrůznější klišé z young adult fantasy: vztah hodné holky s bad boyem, který vlastně není tak špatný, nebo možný milostný trojúhelník. Kromě toho se zde objeví několik mravokárných poučení ohledně užívání alkoholu, omamných látek a správného přístupu k sexuálnímu životu. Svůdnému zlu chybí i originalita. Všechno, co je v knize napsáno, už jsme někde v nějaké formě četli. Jistou inovací je použití nefilů jako potomků démonů a lidí i zakomponování samotných démonů sedmi smrtelných hříchů do děje.

 

Svůdné zlo je přesně ten typ knihy, co má spoustu chyb, ale přesto se vám líbí a nemůžete se od něí odtrhnout. Protože navzdory všem nedostatkům se to skvěle čte. Přistihnete se, že jen otáčíte stránky, jste zvědaví, co se stane příště, čekáte, kdy se zase Anna s Kaidanem  setkají a užíváte si to. 

 

Svůdné zlo je navzdory své tloušťce jednohubkou určenou hlavně pro dívky, které si chtějí přečíst něco nenáročného a romantického. Jelikož působí spíš jako rozehrávka k hlavnímu ději i akci, ihned po zavření knihy dostanete chuť přečíst si pokračování. To nese název Svůdné nebezpečí a vyšlo u nakladatelství CooBoo v září 2014.

 

Recenze byla poprvé publikována na blogu Děti noci. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

mary-berry - mini "názor"

24. 10. 2014 18:41

Opět moc hezky napsaná recenze! :) Do puntíčku jsi popsala moje dojmy z knížky. I když já jsem vlastně byla nadšená víc, protože takové klišé oddychovky prostě miluju. :D

Suzanne - Re: mini "názor"

25. 10. 2014 12:56

Děkuji:) Já si jednou za čas taky na takové klišé oddychovky potrpím. Recenzi jsem psala ale s poměrně dlouhým odstupem. Kdybych ji napsala hned po dočtení, tak by byla nadšenější, protože jsem si Svůdné zlo navzdory všem nedostatkům užila:)
Právě se chystám na druhý díl, tak doufám, že mě nezklame:)

mary-berry - Re: Re: mini "názor"

30. 10. 2014 21:12

No, Svůdné nebezpečí..., jak to jen výstižně popsat? Autorka už si nedělá na každém rohu srandu - člověk už se tak nenasměje. Do popředí tak vystupují a nejdou předejít ty klišé věci, kterých jsou YA knihy plny. Naštěstí jsem očekávala, že tento díl bude pravděpodobně slabší, takže jsem si čtení stejně užila, a to je myslím to hlavní. :)