Jdi na obsah Jdi na menu

27. 9. 2015

Saeculum – hra na středověk plná tajemství a nebezpečí

 

 

saeculum.jpg    

 

   

   Název: Saeculum

 

   Autor: Ursula Poznanski

 

   Nakladatelství: Fragment

 

   Datum vydání: říjen 2014

 

 

Skupina lidí, co si říká Seaculum, hraje si na hrdiny a žije přesně podle pravidel 14. století odjíždí do hlubokých lesů v Rakousku. Celá výprava ale nabere od začátku špatný směr. První noc se ztratí jeden z hráčů a další následují, na pastvině se objeví hroby, které se během noci otevřou, a v jídle se najdou červi… Zdá se, že se sedm století stará kletba začíná naplňovat. Nebo je to všechno úplně jinak?

 

Dvacetiletý Bastian Steffenberg studuje medicínu, pochází z prominentní lékařské rodiny a má komplikovaný vztah se svým dominantním otcem. Potřebuje si odpočinout od přípravy na těžkou zkoušku a taky chce udělat dojem na Sandru, která se mu líbí, a tak s ní odjíždí na larp do Rakouska. Rozhodne se nevěnovat pozornost šeptem pronášeným poznámkám, že výpravy Seacula jsou jiné, nelegální a trochu šílené. Dokonce ignoruje i přímé varování, že mu hrozí na dobrodružné výpravě nebezpečí.

 

saeculum---recenze1.jpg

 

Bastian patří mezi správňácké hrdiny. Není to žádný Superman, se středověkým dobrodružstvím v pustině nemá žádné zkušenosti, ale rychle se přizpůsobuje a učí. Chová se loajálně k ostatním hráčům, snaží se jim pomáhat a ochraňovat je. Mate ho Sandra, která se k němu od začátku larpu chová nepředvídatelně a odmítavě. Postupně ale navazuje přátelství s tajemnou Iris, z něhož se nakonec možná vyvine i něco víc…

 

Celou skupinu Saeculum tvoří pestrá směsice plasticky vykreslených vedlejších postav. Organizátor Paul, co projevuje až nepříjemný zájem o Bastiana a jeho život, překrásná Lisbeth a její žárlivý přítel Georg, Iris skrývající temné tajemství a domnívající se, že ji někdo pronásleduje, obtloustlý Ralf toužící si hrát na středověkého knížete, nebo Dora, co samu sebe považuje za čarodějnici, věří v kletbu a předvídá, že se stane něco zlého…

 

saeculum---recenze2.jpg

 

Ursula Poznanski píše čtivě a poutavě, takže navzdory tomu, že má kniha skoro pět set stran, přečtete ji během chviličky. Příběh čtenáře vtáhne do děje od prvních stránek a ti budou jen nedočkavě čekat, co dalšího skupinu hrdinů potká a přemýšlet nad tím, jak všechno autorka v závěru rozuzlí a vysvětlí.

 

Saeculum v základě stojí na klišoidním námětu zahrnujícím partu mladých lidí v opuštěných lesích, temnou kletbu, tajemné vzkazy a postupné záhadné mizení jednotlivých členů skupiny. Ursula Poznanski téma ale poctivě zpracovala a celý příběh pečlivě promyslela. K nebezpečnému dobrodružství v lesích přidala propletené mezilidské vztahy, tajuplnou atmosféru a překvapivé rozuzlení. 

 

saeculum---recenze3.jpg

 

Seaculum se kvůli námětu tváří na první pohled skoro hororově, ale ve skutečnosti se jedná o dobrodružný a napínavý příběh, který si bez obav mohou přečíst i slabší povahy.

 

Ursula Poznanski napsala spletitý a promyšlený příběh s překvapivým odhalením. K tomu přidala dobře vybudovanou atmosféru, plastické charaktery, spletité mezilidské vztahy, slušnou porci napětí a nečekaných zvratů a nakonec i kapku romantiky. To všechno ze Saecula vytvořilo propracovaný, napínavý a čtivý příběh, který má potenciál najít si široký okruh nadšených čtenářů.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kristy - :)

27. 9. 2015 21:02

Krásne fotky a super recenzia :)! Nad prečítaním Saeculum som veľmi nepremýšľala, ale tvoja recenzia ma k celku nalákala. Kniha ma krásnu obálku a znie to zaujímavo. Uvidíme... :)

Suzanne - Re: :)

29. 9. 2015 14:44

Moc děkuju:) Knihu určitě můžu doporučit, i když ta anotace je taková všelijaká:)